Ziua de lucru și orele de studii vor începe de la ora 9 pe durata acestei săptămâni, din cauza condițiilor meteo dificile. Măsurile au fost adoptate în urma ședinței operative de coordonare a Centrului Național de Management al Crizelor (CNMC) din dimineața zilei de 27 ianuarie 2026, la care a participat și premierul Alexandru Munteanu.
Potrivit unui comunicat al CNCM, s-a dispus ca Ministerele relevante (Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Afacerilor Interne și Energiei) să activeze protocoalele de criză și să intervină prioritar pentru fluidizarea traficului rutier, menținerea circulației pe drumurile naționale și regionale, combaterea formării poleiului și restabilirea alimentării cu energie electrică în localitățile afectate.
Decizia de a începe mai târziu ziua de lucru și orele de studii a fost luată pentru a reduce riscurile asociate deplasării populației în condiții dificile de trafic.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) și Armata Națională vor acorda suport autorităților publice locale, la cerere, în cele mai afectate sau periculoase zone, inclusiv pentru asigurarea accesului la obiective critice și protecția populației.
În contextul condițiilor meteo nefavorabile și al restricțiilor temporare de circulație, Centrul Național de Management al Crizelor recomandă cetățenilor:
- să evite deplasările neesențiale, în special în orele dimineții și pe segmentele de drum afectate;
- să adapteze viteza de deplasare la condițiile de drum și să respecte indicațiile Poliției și ale autorităților rutiere;
- să se asigure că autovehiculele sunt echipate corespunzător pentru condiții de iarnă;
- să manifeste prudență sporită la deplasarea pietonală, în special pe trotuare, scări, pasaje și zone în pantă;
- să acorde atenție sporită persoanelor vulnerabile (vârstnici, copii) și să le ofere sprijin, la necesitate;
- să contribuie, în măsura posibilităților, la curățarea și degajarea spațiilor adiacente agenților economici, blocurilor locative, căilor de acces pietonal și zonelor intens circulate, pentru prevenirea accidentărilor și facilitarea mobilității.
Pe întreg teritoriul Republicii Moldova se înregistrează ploi și ceață, cu temperaturi între -2°C și +3°C, favorizând formarea poleiului pe drumuri. Circulația este îngreunată pe mai multe trasee naționale, inclusiv M1, M2, M3, M5, R2 și R3.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a intervenit în mai multe raioane pentru deblocarea mijloacelor de transport, inclusiv ambulanțe, oferind suport echipajelor medicale și intervenind la accidentele rutiere cauzate de polei. La nivel național, forțele și mijloacele sunt mobilizate și gata să intervină la cererea autorităților locale.





























































