Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1476: Atac masiv, protest oficial și „ură imensă”. Ce se știe despre discuția lui Trump cu Putin

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1472: Atac masiv, dezvăluire din Iran și scandal cu Ungaria. Trump se ia de Zelenski și îl laudă pe Putin

06 martie 2026, ora 17:08

Atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei. Aproape 150 de drone Shahed și rachete au lovit mai multe regiuni din țara vecină. Potrivit primelor informaţii, trei persoane, inclusiv o adolescentă, au fost rănite în urma unor bombardamentelor. Totuși, președintele SUA, Donald Trump, a declarat că președintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost principalul obstacol în calea ajungerii la un acord cu Rusia, lăudându-l pe președintele rus Vladimir Putin. Asta în timp ce Rusia oferă Iranului informații pentru a ținti forțele SUA, spun oficialii.

Zelenski a declarat că Ucraina va oferi asistență SUA ca răspuns la cererea acesteia de ajutor în gestionarea problemei dronelor iraniene din Orientul Mijlociu. Ucraina acuză Ungaria că a luat ostatici șapte angajați ai unei bănci ucrainene și că a confiscat 35 de milioane de euro și 9 kg de aur. Între timp, Budapesta a publicat imagini din timpul reținerii. Iranul recunoaște oficial, în plin război, că Rusia și China îl sprijină „politic și în alte moduri” în războiul cu SUA și Israelul. Totuși, Moscova a anunțat cât se poate de cinic că și-a abandonat aliatul strategic.

UPDATE Volodimir Zelenski a declarat că a vizitat Slaviansk, Kramatorsk și Drujkivka, trei dintre principalele orașe care încă rămân sub controlul Ucrainei în regiunea Donețk. De asemenea, în videoclip el afirmă că rușii pregătesc o nouă ofensivă pentru primăvară.

UPDATE Uniunea Europeană a acoperit în 2025 peste 80% din necesarul de finanțare externă al Ucrainei, iar statele membre au primit peste 4 milioane de refugiați ucraineni de la începutul războiului. Sprijinul total acordat Ucrainei de instituțiile Uniunii Europene și de statele membre a ajuns la 193,3 miliarde de euro de la începutul războiului, arată Raportul general privind activitățile Uniunii Europene în 2025, publicat vineri de Comisia Europeană. Documentul evidențiază, printre altele, amploarea ajutorului oferit Kievului, de la sprijin financiar și militar până la asistență umanitară și programe de reconstrucție.

UPDATE În contextul unei investigații poloneze care a dezvăluit că Rusia își propune integrarea soldaților răniți în sporturile paralimpice, Andrew Parsons, președintele Comitetului Internațional Paralimpic (CIP), a declarat că soldații ruși vor avea permisiunea de a participa la viitoarele ediții ale Jocurilor Paralimpice.

UPDATE Volodimir Zelenski se declară obosit și spune că îi este dor de familia sa. Liderul de la Kiev spune, în podcastul „World of Trouble”, că s-ar putea să nu mai candideze pentru un alt mandat, dar mai întâi Ucraina trebuie să câștige pacea.Zelenski, ținta principală a invadatorului țării sale, care a supraviețuit numeroaselor comploturi pentru a-l ucide și trăiește sub bombardamente, dezvăluie că este alături de familie foarte rar. Acesta declară că aceasta este și soarta a sutelor de mii de soldați din țara sa și a milioanelor de copii care, la fel ca ai săi, merg la școală sau țin cursuri acasă pentru că Vladimir Putin îi vrea și pe ei morți.„Copiii noștri la școală, învață și trebuie să alerge foarte repede la adăposturi”, a declarat Zelenski pentru podcastul World of Trouble de la The Independent într-un interviu exclusiv.„Trebuie să o facă. Nu contează unde învață, în capitală sau mai aproape de linia frontului, pentru că racheta nu alege unde să meargă. Aduce doar distrugere... De aceea toți copiii noștri sunt în pericol”, mai spune liderul de la Kiev, scrie Ziare.com.

UPDATE Ucraina și Rusia au anunțat vineri un nou schimb de prizonieri de război, fiecare parte eliberând câte 300 de militari. Schimbul face parte dintr-un acord convenit în cadrul ultimelor discuții de la Geneva și ajunge și ridică la 500 numărul total al prizonierilor eliberați de fiecare parte în ultimele două zile, scrie Mediafax. „Din teritoriul controlat de regimul de la Kiev, 300 de militari ruși au fost repatriați. În schimb, 300 de prizonieri de război din forțele armate ucrainene au fost predați”, a anunțat armata Rusiei, citată de AFP. Anunțul a fost confirmat și de președintele ucrainei, Volodimir Zelenskiy care a menționat că printre prizonierii ucrainei eliberați se numără și militari care au fost captivi încă din 2022.

UPDATE Disensiunile dintre Ungaria şi Ucraina cu privire la reluarea livrărilor de petrol rusesc au luat o nouă dimensiune vineri, Kievul recomandând cetăţenilor săi să nu se deplaseze în ţara vecină după arestarea a şapte ucraineni, relatează AFP.

UPDATE Poliția Națională a Ucrainei a anunțat deschiderea unei anchete penale pentru răpire și luare de ostatici, după ce autoritățile ungare au reținut șapte agenți de transport valori și două vehicule blindate care transportau bani și aur spre Ucraina.

UPDATE Guvernatorul Băncii Naționale a Ucrainei (NBU), Andri Pişni, a anunţat că reprezentanți ai instituţiei pleacă de urgenţă într-o deplasare la Budapesta, pentru a clarifica situația legată de echipele de transport valori și vehiculele băncii de stat „Oșceadbank”, reţinute de autorităţile din Ucraina, scrie Rador.

UPDATE Vladimir Putin a dat instrucțiuni unui grup de strategi politici și serviciilor militare ruse de informații să intervină în alegerile parlamentare din Ungaria din aprilie, pentru a se asigura că actualul prim-ministru Viktor Orbán va câștiga, arată o anchetă realizată de proiectul VSquare și citată de cotidianul ucrainean Pravda. Ancheta arată că Putin i-a dat instrucțiuni primului său adjunct, Serghei Kirienko, să se ocupe de operațiunile referitoare la Ungaria. VSquare notează că Serghei Kirienko a fost în spatele campaniei de interferență a Rusiei în alegerile prezidențiale din 2024 din Moldova, când Moscova ar fi folosit rețele de cumpărare de voturi, ferme de troli și activiști locali pentru a influența opinia publică împotriva președintei pro-occidentale Maia Sandu. Campania a eșuat. Se pare că o operațiune similară este în prezent pregătită în Ungaria, împreună cu Vadim Titov, șeful Direcției pentru Parteneriat Strategic și Cooperare a administrației ruse.

UPDATE Războiul din Iran a dus la o „creștere semnificativă a cererii” de produse energetice rusești, a declarat vineri purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov. „Observăm o creștere semnificativă a cererii de energie rusească în urma războiului din Iran. Rusia a fost și rămâne un furnizor de încredere atât de petrol, cât și de gaze – atât de gaze din conducte, cât și de gaze naturale lichefiate. De asemenea, rămâne capabilă să garanteze continuitatea tuturor aprovizionărilor contractate”, a spus Peskov, potrivit CNN.

UPDATE „Primim Storm Shadow din partea Marii Britanii și acest lucru ne ajută. Este o armă foarte bună. De asemenea, primim SCALP din partea Franței, iar în trecut am primit un număr limitat de ATACMS din partea Statelor Unite. Dar atât. Nu am primit nimic altceva de la alte țări care să aibă o rază de acțiune de peste 200 sau 250 de kilometri. Niciodată. Toate aceste capabilități cu rază lungă – 500–1000 de kilometri și mai mult – au fost create în Ucraina”, a declarat Volodimir Zelenski într-un interviu pentru The Independent.

UPDATE Militari ucraineni trimiși de Kiev pentru a apăra bazele americane de dronele iraniene Shahed vor ajunge în Orientul Mijlociu „în următoarele zile”, scrie The Moscow Times, care citează surse consultate de Reuters.

UPDATE Rusia își extinde unitățile militare la granița cu NATO, oferindu-le experiență de luptă în Ucraina, și le-ar putea folosi ca puncte nodale într-un eventual conflict cu NATO după război, a declarat vineri serviciul de informații lituanian în evaluarea sa anuală a amenințărilor la adresa securității, relatează Reuters.

UPDATE Donald Trump este pe punctul de a intra în coliziune cu prietenul său Vladimir Putin, după ce trei oficiali americani au declarat, sub protecția anonimatului, că Rusia ajută la țintirea forțelor Statelor Unite, aflate într-o zonă de conflict, în Orientul Mijlociu.Rusia furnizează Iranului informații privind direcționarea atacurilor forțelor americane din Orientul Mijlociu, primul indiciu că un alt adversar major al SUA participă - chiar și indirect - la război, potrivit unor oficiali familiarizați cu informațiile, scrie Washington Post. 

UPDATE Premierul Viktor Orban anunță că Ungaria va opri transporturile de tranzit importante pentru Ucraina dacă Kievul nu reia fluxul de petrol rusesc prin conducta Drujba. Liderul de la Budapesta, prieten al lui Putin, acuză Ucraina de „șantaj” și „banditism de stat”, notează NewsWeek.

UPDATE Episod unic: forțele speciale ucrainene distrug un elicopter rusesc Ka-27 surprins în timpul aterizării. Potrivit imaginilor publicate, elicopterul a fost distrus pe platforma de foraj „Sivaș” din Marea Neagră. În comunicatul serviciului de presă al Forțelor Navale ale Forțelor Armate ale Ucrainei se menționează că rușii foloseau această platformă ca punct de observație, releu de comunicații și loc pentru amplasarea mijloacelor de război electronic și apărare antiaeriană, pentru atacuri cu drone asupra infrastructurii regiunilor Odesa și Nikolaev.

UPDATE Doi experți americani dezvăluie noutăți de la invazia Rusiei din țara vecină, care a intrat în al cincilea an. Datele privind evoluția frontului demonstrează în mod clar că Vladimir Putin eșuează pe fondul unei surprize din partea armatei din Ucraina. Forța militară a Kievului a ținut piept trupelor din Rusia și a contraatacat în februarie, reușind să cucerească 300 de km pătrați.Deși această iarnă a fost deosebit de dificilă pentru civilii ucraineni din cauza atacurilor rusești asupra rețelei electrice, care au aruncat multe orașe în întuneric, liniile frontului au rămas stabile, afirmă Frederick Kagan și Kimberly Kagan din Statele Unite într-o analiză, potrivit Washington Post.Afirmațiile Kremlinului conform cărora forțele rusești sunt pe cale să pătrundă și să cucerească orașele fortificate din regiunea Donețk - sau din orice altă regiune a Ucrainei, de altfel - sunt fanfaronate, notează Ziare.com. 

UPDATE Kremlinul a declarat vineri, 6 martie, că planurile Finlandei de a ridica interdicția la prezența armelor nucleare pe teritoriul său amplifică tensiunile în Europa și reprezintă o potențială amenințare pentru Rusia, care ar putea riposta dacă o astfel de desfășurare ar avea loc.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat joi că Ucraina va oferi asistență SUA ca răspuns la cererea acesteia de ajutor în gestionarea problemei dronelor iraniene din Orientul Mijlociu, informează Rador. Iranul a lansat sute de drone împotriva unor ținte americane din țările vecine, după ce SUA și Israelul au început sâmbătă o campanie masivă de atacuri aeriene împotriva sa.

UPDATE Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a purtat o discuție cu premierul italian, Giorgia Meloni, despre situația tensionată din Iran și provocările de pe piața petrolului, generate de acțiunile regimului iranian, scrie Ukrinform. Potrivit declarațiilor publicate de Zelenski pe Facebook, conversația a inclus și schimburi de informații despre contactele Ucrainei cu liderii țărilor afectate de atacurile Iranului.„Este nevoie de o coordonare mai strânsă în Europa cu privire la situația în ansamblu”, a precizat Zelenski. De asemenea, cei doi lideri au abordat implementarea finală a deciziei privind un împrumut de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina.

UPDATE Președintele SUA, Donald Trump, a declarat joi că președintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost principalul obstacol în calea ajungerii la un acord cu Rusia, descriindu-l pe președintele Vladimir Putin ca fiind cooperant. Trump a spus că Zelenski „trebuie să se implice” și să facă compromisuri pentru a asigura un acord. „Este de neconceput ca el să fie obstacolul”, a fost citat Trump. „Nu aveți cărțile. Acum are și mai puține cărți.” „Cred că Putin este gata să încheie un acord”, a spus Trump.

UPDATE Dictatorul rus continuă războiul din Ucraina, deși în cei patru ani de până în prezent trupele Moscovei au avut pierderi de aproximativ 1,2 milioane de militari. Acum, Vladimir Putin a semnat un nou decret la Kremlin, unul îngrijorător pentru evoluția conflagrației. Președintele rus a semnat pe 4 martie 2026 un decret prin care extinde armata regulată rusă la aproape 2,4 milioane de oameni.

UPDATE Uniunea Europeană cere Ucrainei să repare conducta petrolieră Drujba, dar nu poate garanta ridicarea veto-ului Ungariei privind creditul de 90 de miliarde de euro pregătit pentru Kiev. Din acest motiv, Ucraina nu dorește să efectueze reparațiile și să transporte petrol rusesc – a declarat pentru RBC o sursă din cadrul autorităților ucrainene. 

UPDATE Mai multe țări din Uniunea Europeană au făcut presiuni asupra Ucrainei pentru a oferi acces inspectorilor la conducta petrolieră Drujba, în timp ce Kievul a răspuns acestei solicitări cu un refuz categoric, a relatat Politico.

UPDATE Comisia Europeană analizează introducerea unor „mecanisme de protecție pe termen lung”, noi reguli, în tratatele de aderare ale noilor membri. Scopul este ca Uniunea să poată reacționa rapid dacă un stat membru începe să se îndepărteze de valorile democratice sau de principiile statului de drept, arată Politico. Această dezbatere a fost alimentată de experiența cu Viktor Orbán și guvernul de la Budapesta. Este cunoscut faptul că Ungaria a blocat în repetate rânduri decizii importante ale UE. Inclusiv sancțiuni împotriva Rusiei și sprijin financiar pentru Ucraina, scrie Mediafax.

UPDATE Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat joi că Rusia nu este parte a conflictului din Orientul Mijlociu. Războiul din Iran nu este războiul Rusiei, iar Moscova trebuie să-şi urmărească interesele proprii "oricât de cinic ar părea aceasta", a afirmat Peskov.

UPDATE Polonia a implementat joi o lege care limitează beneficiile sociale pentru refugiații ucraineni, la peste patru ani de la începutul invaziei rusești, scrie Kyiv Post. Măsura a fost adoptată la sfârșitul lunii ianuarie și are ca scop eliminarea progresivă a asistenței, prin impunerea unor restricții privind beneficiile sociale, accesul la servicii medicale, dreptul de ședere și educație pentru refugiații veniți după 2022. Conform noii legi, „beneficiile speciale de asistență medicală vor fi acordate doar minorilor, persoanelor care lucrează, victimelor torturii sau violurilor și grupurilor vulnerabile care locuiesc în locuințe colective.”

UPDATE Banca ucraineană Oschadbank a confirmat incidentul vineri dimineață, precizând că cele două vehicule ale serviciului de colectare transportau aproximativ 40 de milioane de dolari, 35 de milioane de euro și 9 kilograme de aur. Potrivit instituției, transportul era realizat în conformitate cu procedurile internaționale și cu regulile europene privind transportul de valori, scrie Mediafax.

UPDATE Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a anunțat că șapte cetățeni ucraineni, angajați ai băncii de stat Oschadbank, au fost reținuți de autoritățile ungare în timp ce transportau bani între Austria și Ucraina. Ministrul ucrainean a anunțat că motivele reținerii sunt încă neclare, iar autoritățile nu pot intra în contact cu angajații. „Vorbim despre luarea de ostatici și furtul de bani de către Ungaria. Dacă aceasta este „forța” anunțată astăzi de domnul Orban, atunci aceasta este o forță a unei bande criminale. Este vorba de terorism de stat și extorcare”, a transmis Sybiha într-un mesaj publicat pe X, citat de KyivPost. 

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a atras atenția asupra dezechilibrului major în distribuția sistemelor de apărare antiaeriană, afirmând că în doar trei zile de lupte din Orientul Mijlociu au fost folosite mai multe rachete Patriot decât a primit Ucraina de la începutul invaziei ruse pe scară largă, în 2022.

UPDATE Cel puţin nouă persoane au fost rănite în urma unui atac cu drone ucrainean în oraşul-port Sevastopol din peninsula Crimeea, ocupată de Rusia, au anunţat vineri autorităţile ruse, relatează dpa, conform Agerpres. O clădire rezidenţială de cinci etaje din Sevastopol a fost grav avariată de o dronă doborâtă, a anunţat vineri dimineaţa pe Telegram, guvernatorul oraşului, Mihail Razvozhayev, numit de Moscova.

UPDATE Șeful Administrației Militare a regiunii, Oleksandr Hanzha, a anunțat că atacurile au vizat mai multe districte. „Rușii au atacat trei districte ale regiunii cu sisteme de lansatoare multiple de rachete, drone și artilerie. Trei persoane – o fată de 15 ani, un bărbat de 66 de ani și o femeie de 55 de ani – au fost rănite în districtul Nikopol. Toți vor primi tratament în ambulatoriu”, a transmis oficialul pe Telegram.

UPDATE Rusia a lansat în noaptea de joi spre vineri un atac de amploare asupra Ucrainei, folosind rachete și aproape 150 de drone Shahed. Potrivit autorităților ucrainene, sistemele de apărare au interceptat majoritatea aparatelor, însă bombardamentele au provocat incendii și pagube în mai multe localități. Trei persoane, inclusiv o adolescentă, au fost rănite în regiunea Dnipropetrovsk, scrie Adevărul.

UPDATE Ministrul de externe iranian, Abbas Araghchi, a declarat vineri într-un interviu pentru postul de televiziune american NBC că Rusia şi China "sprijină politic şi în alte moduri" Republica islamică, fără să precizeze în ce fel anume.  Cooperarea militară între Moscova şi Teheran "nu a fost niciodată un secret", a spus el, potrivit EFE.

/VIDEO/ Taxa de salubrizare pentru 2026 ar putea fi exclusă: Condițiile lui Ion Ceban
/VIDEO/ Taxa de salubrizare pentru 2026 ar putea fi exclusă: Condițiile lui Ion Ceban
/PROMO/ Lukașenko, admirat de moldoveni? Despre lideri veritabili și imagini construite, de la 20:00, la Alo, TV8
/PROMO/ Lukașenko, admirat de moldoveni? Despre lideri veritabili și imagini construite, de la 20:00, la Alo, TV8
/VIDEO/ „Mesaj foarte lung” de la Dumitru Vartic către președinta raionului Hîncești: Cum ar explica moartea soției
/VIDEO/ „Mesaj foarte lung” de la Dumitru Vartic către președinta raionului Hîncești: Cum ar explica moartea soției
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1475: Atac masiv și temerea lui Zelenski. „Putin a zâmbit la Kremlin” și amenință cu Apocalipsa
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1475: Atac masiv și temerea lui Zelenski. „Putin a zâmbit la Kremlin” și amenință cu Apocalipsa
/VIDEO/ „Toți am fost șocați”: Mărturii despre Ludmila Vartic de la directoarea grădiniței din Hîncești
/VIDEO/ „Toți am fost șocați”: Mărturii despre Ludmila Vartic de la directoarea grădiniței din Hîncești

/VIDEO/ Când se va termina războiul? Iranul amenință cu blocadă, iar Trump avertizează cu atacuri intense

iran sua
10 martie 2026, ora 14:18

Iranul amenință că blocada petrolieră din strâmtoarea Ormuz va continua până când Israelul și Statele Unite vor opri atacurile. Declarația se pare însă că nu l-a afectat pe Donald Trump, care afirmă că drept răspuns, bombardamentele se vor intensifica. După o pauză de aproximativ zece ore, Israelul și Iranul s-au atacat reciproc cu zeci de drone și rachete. 

Într-o declarație oficială, Garda Revoluționară Islamică din Iran a anunțat că nu va permite ieșirea petrolului din regiune dacă atacurile din partea Statelor Unite și Israelului vor continua. În aceeași declarație se mai spune că, cităm: „Noi suntem cei care vom decide sfârșitul războiului”. Această poziție l-a determinat pe președintele american să amenințe Iranul cu atacuri mai dure, dacă va încerca să blocheze traficul de tancuri petroliere prin Strâmtoarea Ormuz, care gestionează o cincime din aprovizionarea mondială cu petrol.

„Pe măsură ce continuăm Operațiunea „Epic Fury”, ne concentrăm și pe menținerea fluxului de energie și petrol către lume și nu voi permite unui regim terorist să țină lumea ostatică și să încerce să oprească aprovizionarea cu petrol a globului, iar dacă Iranul face ceva în acest sens, va fi lovit la un nivel mult, mult mai puternic. Voi elimina acele ținte care au fost ușoare și pe care le-am menționat chiar înainte. Le vom elimina atât de repede, încât nu își vor mai putea reveni niciodată”, a menționat președintele SUA, Donald Trump.

Donald Trump s-a mai lăudat că Statele Unite au provocat pagube uriașe armatei iraniene și a prezis că acest conflict se va încheia cu mult înainte de termenul inițial de patru săptămâni pe care l-a stabilit, deși nu a oferit clar și detalii despre cum arată victoria în viziunea lui.

„Știm toate locurile în care fabrică dronele și sunt lovite una după alta. Capacitatea lor de rachete a scăzut la aproximativ 10%, poate chiar mai puțin. De asemenea, atacăm locurile unde fabrică rachete și unde lansează rachete. Am lovit peste 5000 de ținte până în prezent, unele dintre ele ținte foarte importante. Și am lăsat unele dintre cele mai importante ținte pentru mai târziu, în cazul în care va trebui să o facem”,a subliniat președintele SUA, Donald Trump.

La rândul său, Israelul afirmă că scopul acestui război este răsturnarea sistemului de la Teheran.

„Aspirația noastră este să facem poporul iranian să se dea jos de jugul tiraniei; în cele din urmă, depinde de ei. Dar nu există nicio îndoială că, prin acțiunile întreprinse până acum, le zdrobim oasele și încă nu am terminat”, a declarat prim-ministru israelian, Benjamin Netanyahu.

După o pauză de aproximativ zece ore, cele două state s-au atacat reciproc. Israelul s-a lăudat că a bombardat o navă iraniană în largul coastei Bandar Lengeh.

Atacurile israeliene au vizat și Libanul, aliat al Teheranului în acest război.

„Scopul nostru este clar și specific: să expulzăm inamicul de pe teritoriul nostru ocupat, să oprim atacurile și încălcările sale pe cale aeriană, maritimă și terestră, să eliberăm prizonierii și să-i returnăm familiilor lor, să punem capăt atacurilor asupra poporului nostru și securității acestuia, să asigurăm întoarcerea neîngrădită a locuitorilor în satele lor și să reconstruim orașele și casele lor”, a menționat șeful blocului parlamentar Hezbollah, Mohamed Raad.

Potrivit ambasadorului iranian la ONU, cel puțin 1.330 de civili iranieni au fost uciși, iar câteva mii au fost răniți de când SUA și Israelul au lansat o serie de atacuri, în Iran, la sfârșitul lunii februarie. La rândul său, ministerul Sănătății din Israel afirmă că, de la începutul războiului cu Iranul, aproximativ 2 400 de persoane au fost rănite, dintre care 95 ar fi în prezent spitalizate.

Vicepreședintele raionului Hîncești, Dumitru Vartic a fost dat afară din PAS și este cercetat pentru abuz și violență în familie, după ce soția sa și-a pus capăt zilelor. /Prețurile la carburanți explodează pe fondul crizei din Orientul Mijlociu, iar Europa resimte impactul mai puternic decât SUA. /Războiul din Orientul Mijlociu a intrat în a doua săptămână. În ultimele două zile, mai multe depozite iraniene de petrol au fost distruse, în timp ce Teheranul și-a ales un nou lider suprem.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Procurorii cer 3 ani de închisoare cu executare pentru complicele lui Nicanor Ciochină, în loc de 6 luni, cât i-a dat prima instanță. /Constantinov, Nesterovschi și Lozovan au fugit în regiunea transnistreană, dar poliția nu poate interveni pentru a-i reține. Aceștia s-ar afla în locuri protejate de militarii ruși, iar o eventuală operațiune i-ar pune în pericol pe polițiștii noștri, afirmă șeful IGP Viorel Cernăuțeanu. /Războiul din Orientul Mijlociu se intensifică: Israelul a bombardat masiv gruparea Hezbollah din Liban, Iranul amenință cu represalii, în timp ce Donald Trump dă asigurări că Teheranul nu are nicio șansă în acest război.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Președintele Parlamentului cere intervenția autorităților pentru a curma tentativele petroliștilor de a specula cu prețurile la carburanți, în contextul războiului din Orient. /Primii 82 de moldoveni, rămași blocați în Emiratele Arabe Unite, au revenit azi dimineață în Moldova, anunță autoritățile. Situația din Orientul Mijlociu a umflat spectaculos prețurile la biletele de avion, acestea ajungând să coste peste 30 de mii de lei. /Președintele american crede că ofensiva asupra Iranului va dura până la două luni, după ce zilele trecute declara că războiul se va încheia în cel mult o lună.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Un bărbat din sectorul Botanica al capitalei a fost găsit carbonizat în locuința sa, cuprinsă de flăcări. Salvatorii au intervenit cu autoscara de exterior, pentru a evacua oamenii din clădire. /Prețul la motorină, va crește de mâine cu peste 50 de bani, anunță ANRE, în timp ce guvernul a instituit azi stare de alertă în domeniul energetic pentru următoarele 60 de zile. /Între timp, războiul din Orientul Mijlociu a ajuns într-o țară membră NATO. Turcia anunță doborârea unei rachete balistice iraniene, aproape de granița cu Siria.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fermierii cer Guvernului rambursarea accizei la motorină, în condițiile în care majorările în lanț ale prețurilor la carburanți le afectează deja activitatea. De mâine, motorina va fi mai scumpă cu tocmai 34 de bani. /Se vrea înlăturarea lui Igor Dodon de la conducerea PSRM. Liderul socialiștilor se plânge că mai mulți colegi de-ai săi ar complota împotriva sa și ar vrea ca el să ajungă la pușcărie pentru a-i lua locul. /Războiul din Orientul Mijlociu continuă pentru a patra zi, cu atacuri reciproce între Israel și Liban, care s-a alăturat Iranului în conflict. În ultimele 24 de ore, atât Teheranul cât și Tel Aviv au fost ținta unor bombardamente masive.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
În cea de-a treia zi de război în Orientul Mijlociu, Israelul anunță eliminarea unor oficiali de rang înalt din spionajul iranian, în timp ce Teheranul a lansat un val de atacuri cu rachete către Țara Sfântă și alte state din Golf. /Astăzi se împlinesc 34 de ani de la Războiul de pe Nistru. Cu această ocazie, în toată țara au avut loc ceremonii de comemorare a celor peste 300 de cetățeni, căzuți pe câmpul de luptă. /Primarul Ion Ceban crede că reținerea conducerii orașului Durlești ar fi fost pusă la cale de guvernare care ar vrea să numească, în fruntea primăriei, un reprezentant PAS.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Nicanor Ciochină va sta 7 ani la închisoare pentru accidentarea mortală a adolescentului de la Boldurești. Mama băiatului a izbucnit în lacrimi în momentul în care magistrații au pronunțat sentința. /Primărița din Durlești, viceprimarul și încă 6 persoane au fost reținute de CNA în urma unui val de percheziții desfășurate în această dimineață. Toți sunt vizați într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice. /Fostul prim-vicepremier și semnatar al Declarației de Independență, Nicolae Andronati, a fost găsit mort în locuința sa din Caragaș, raionul Slobozia. Anchetatorii din stânga Nistrului examinează versiunea unui jaf soldat cu omor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Cercetarea judecătorească în dosarul în care Vlad Plahotniuc este învinuit de furtul miliardului s-a încheiat cu citirea declarațiilor martorului secret, care a descris tranzacții și achiziții atribuite oligarhului, în valoare de sute de milioane de euro. /După aproape un an de blocaj, vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri a discutat, astăzi, la Tiraspol cu așa numitul ministru de externe al administrației separatiste. /Rușii au lansat, noaptea trecută, un atac masiv cu drone și rachete asupra mai multor regiuni din Ucraina. Zeci de civili din Harkov, Kiev și Krivoi Rog au fost răniți, între care și copii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Moldsilva - în vizorul autorităților. În timp ce ministerul Mediului anunță ca a descoperit defrișări ilegale la Ghidighici și a demis mai mulți șefi de ocoale silvice, CNA anchetează, în paralel, delapidarea fondurilor pentru împăduriri la Iargara. /Start reparației străzilor din capitală. Primăria anunță că a început lucrările, iar primele, vor fi cârpite, craterele de pe arterele principale. Între timp, vulcanizările abia de fac față numărului mare de mașini avariate. /Imagini apocaliptice în estul Braziliei unde sunt cel puțin 32 de morți și 40 de oameni dispăruți. Regiunea este puternic afectată de inundații masive, provocate de ploile torențiale.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Astăzi se împlinesc patru ani de când, în dimineața de 24 februarie 2022, Ucraina s-a trezit în sunet de explozii. În câteva minute, milioane de oameni au înțeles că viața lor se schimbase pentru totdeauna. /O lume întreagă și-a arătat solidaritatea cu Ucraina. Drapelul țării vecine a fost arborat în mai multe state europene, inclusiv la instituțiile UE din Bruxelles. Lideri internaționali, printre care conducerea Republicii Moldova, au transmis mesaje de sprijin și au apreciat efortul Ucrainei de a menține pacea în Europa. /Când invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina a ajuns la 1.418 zile, luna trecută, a egalat durata campaniei prin care Moscova a învins Germania nazistă în al Doilea Război Mondial.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost audiat astăzi pentru prima dată în dosarul fraudei bancare. Ex-liderul democrat s-a plâns că procesul se desfășoară cu încălcări și a declarat că dosarul i-ar fi fost fabricat la comandă. /5 persoane au fost reținute în urma a 40 de percheziții desfășurate în mai multe primării și la un operator economic, într-un dosar ce vizează delapidarea fondurilor naționale și europene destinate infrastructurii. /Cel puțin două persoane au murit și trei au fost rănite în urma unui atac cu drone rusești în Regiunea Odesa. Atacuri au fost raportate și în Regiunea Dnipropetrovsk.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Oamenii legii anunță că in urma perchezițiilor desfășurate ieri în cazul pregătirii asasinatelor mai multor persoane publice din Ucraina, au fost reținuți 11 suspecți, atât în țara vecină cât și în Moldova. 3 dintre aceștia au fost plasați azi în arest. /Premierul Alexandru Munteanu anunță un nou termen pentru darea în exploatare a liniei electrice Vulcănești - Chișinău. Potrivit lui, aceasta va deveni funcțională nu în martie, cum spunea Maia Sandu, ci în luna mai. /Ambasada Republicii Moldova din Iran avertizează cetățenii să evite călătoriile în statul islamic și să părăsească țara pe rute sigure, pe fondul riscurilor de securitate crescute.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Percheziții de amploare în Republica Moldova într-un caz ce vizează planuri ale serviciilor ruse de a lichida persoane publice din Ucraina. /Alertă sanitară. A fost întregistrat primul caz de variola maimuței în Republica Moldova. ANSP a demarat ancheta epidemiologică. /Oamenii legii anunță că au deconspirat o schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei în domeniul construcțiilor, arhitecturii și design-ului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Codul portocaliu de ninsori și viscol, intrat în vigoare aseară, a lăsat fără lumină mii de gospodării din sudul țării. A fost sistată circulația camioanelor pe mai multe șosele, iar zeci de autospeciale au fost antrenate la deszăpezirea drumurilor. .Nu există premise pentru scumpirea curentului electric, a declarat azi ministrul Energiei, la două zile după ce Premier Energy și FEE Nord a cerut majorarea tarifelor. .Negocierile de pace Rusia–Ucraina de la Geneva se încheie fără progrese, în timp ce atacurile aeriene rusești continuă. Liderul de la Kiev acuză Rusia că amână în mod deliberat progresul către un acord care să pună capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost adus forțat la Curtea Supremă de Justiție în dosarul „Kuliok”, dar a refuzat să dea declarații. La ședință a venit și Igor Dodon, însă cei doi nu s-au intersectat. /Locuitorii a câteva sate din raionul Soroca au avut parte de o dimineață de coșmar. O bubuitură puternică i-a băgat în sperieți. /Incendiu devastator în orașul Sîngerei. O casă de locuit a fost cuprinsă de flăcări, iar proprietarul a ajuns la spital în stare gravă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Se cere scumpirea luminei. Distribuitorii au solicitat autorităților să aprobe tarife majorate. Ce argumente se invocă și ce spun oamenii, vedeți imediat. /Iarna nu cedează! Mâine seară intră în vigoare un cod portocaliu de ninsori, lapoviță și vânt. Avertizarea este valabilă pe 80 la sută din teritoriul țării. /Şefa diplomaţiei europene declară statele UE nu sunt pregătite să ofere Ucrainei o dată concretă pentru aderarea la blocul comunitar, iar președintele Letoniei spune că nu ar fi corect ca Ucraina să adere înainte Republicii Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Poliția a cedat, iar enoriașii au reușit să intre aseară în biserica de la Dereneu, unde e scandal deja de câteva săptămâni. Între timp, cele 6 persoane reținute acum două zile, printre care și primarul localității au fost eliberate. /Alexandru Harea a fost numit în funcția de director al SPPS, la trei luni de la demiterea lui Vasile Popa. Maia Sandu a semnat decretul aseară. /În aproape patru ani de război, peste două milioane de ucraineni au trecut prin Moldova, iar circa 140 de mii s-au stabilit temporar sau permanent. Bilanțul a fost făcut azi de Agenția ONU pentru Refugiați.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
ANRE a decis reducerea tarifului la căldură pentru locuitorii Chișinăului, dar și scumpirea agentului termic pentru orașul Bălți. /Nemulțumiți de activitatea unei Autogări pe care o numesc ilegală, zeci de transportatori au protestat azi în fața sediului ANTA. /Deși a venit azi la ședința la care urma să depună primele sale depoziții în dosarul fraudei bancare, Vlad Plahotniuc nu făcut declarații, invocând motive de boală. Audierea acestuia a fost amânată pentru luni.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Violențe în fața bisericii din Dereneu, raionul Călărași. Preoți și credincioși s-au luat la bătaie, aseară, cu polițiștii care le-au îngrădit accesul în lăcașul de cult, iar tensiunile au continuat și astăzi. /Vlad Plahotniuc va fi adus silit în instanță pentru a face declarații în dosarul Kuliok, în care Igor Dodon este acuzat de luare de mită. Fostul democrat urma să vină astăzi pentru a fi audiat, însă a refuzat să se prezinte. /Canada este marcată de unul dintre cele mai feroce atacuri armate din ultimii ani. O femeie a tras mai multe focuri într-o școală omorând nouă oameni. 27 au fost răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Au început probleme la stațiile PECO Lukoil din Moldova. Deja de două zile, clienții rețelei de benzinării nu pot face plăți cu cardul, după ce două bănci au blocat conturile companiei. /Președinta Maia Sandu a avertizat, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet, asupra riscurilor online pentru copii, în contextul în care sunt discutate posibile restricții digitale pentru cei sub 16 ani. /Rușii rămân fără Telegram. Potrivit autorităților de la Kremlin, aplicația va fi blocată treptat începând cu ziua de astăzi.

Vicepreședintele Consiliului Raional Hîncești, acuzat de violență în familie după moartea soției: „Era un abuz continuu”
Vicepreședintele Consiliului Raional Hîncești, acuzat de violență în familie după moartea soției: „Era un abuz continuu”
/PROMO/ Lukașenko, admirat de moldoveni? Despre lideri veritabili și imagini construite, de la 20:00, la Alo, TV8
/PROMO/ Lukașenko, admirat de moldoveni? Despre lideri veritabili și imagini construite, de la 20:00, la Alo, TV8
/VIDEO/ Verde-n ochi: Herman von Hebel și legea vettingului cu dedicație. De ce insistă PAS
/VIDEO/ Verde-n ochi: Herman von Hebel și legea vettingului cu dedicație. De ce insistă PAS
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1475: Atac masiv și temerea lui Zelenski. „Putin a zâmbit la Kremlin” și amenință cu Apocalipsa
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1475: Atac masiv și temerea lui Zelenski. „Putin a zâmbit la Kremlin” și amenință cu Apocalipsa
/DOC/ Nicanor Ciochină și-ar fi mințit inclusiv soția după accidentul mortal: Detalii din sentința de peste 100 de pagini
/DOC/ Nicanor Ciochină și-ar fi mințit inclusiv soția după accidentul mortal: Detalii din sentința de peste 100 de pagini

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2026 tv8. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.